Tereza Janků
architecture & interior design


Projekt: 2011

Realizace: 2011 - 2012

Dům stojí na úpatí ještědského hřebene  v lokalitě s příznačným názvem Krásná vyhlídka. Je odsud nádherný panoramatický výhled na celé město v pozadí s hřebeny Jizerských hor a Krkonoš, za zády se tyčí  Hubáčkův slavný vysílač. Rohový pozemek se nachází v blízkosti lesa a je ohraničený z východní a severní strany veřejnou komunikací. Dům je umístěn na severní části pozemku podél komunikace, s podélnou osou po spádnici, tak aby zahrada byla co nejvíce osluněna, a zároveň všechny obytné místnosti byly orientovány na slunnou stranu, na severní straně jsou naopak užitné místnosti  a komunikační prostory. Důležitým aspektem při návrhu  byla i orientace obytných místností  a rozmístění oken, umožňující specifické výhledy na hřebeny Jizerek či na vrchol Ještědu. 

 IGP2090Rodinný dům LiberecRodinný dům Liberec

Dům je koncipován variabilně jako dvougenerační, kdy každé patro může sloužit jako samostatná obytná jednotka. V úrovni přízemí se nachází hlavní vstup z krytého prostoru přístřešku pro automobily, na něž navazuje přilehlá kůlna. Jižní dřevěná terasa umožňuje také přímý přístup z přízemí domu na zahradu. Díky svažitosti terénu bylo výhodné dům z větší části podsklepit a využít tyto prostory pro technické zázemí nebo jako skladovací prostory, je zde i tzv. vlhký sklípek pro uchování brambor a ostatních plodin. Sklep má samostatný vstup na zahradu.

Ve zdejších klimatických podmínkách (540 m n.m.) byla důležitou otázkou  i nízká energetická náročnost, zejména v oblasti vytápění.  Po první zimě se ukázalo, že jsme se ubrali správným směrem.  Obvodové stěny jsou koncipovány jako třívrstvý sendvič s provětrávanou mezerou; nosné zdivo z tepelně-izolačních tvárnic, tepelná izolace z minerální vlny, provětrávaná mezera a předsazená dřevěná fasáda z modřínových latí, eventuelně z cementovláknitých desek. Okna jsou dřevohliníková s izolačním trojsklem, přičemž vnější vrstva skla je ošetřena tak, aby v zimních měsících propouštěla infračervenou složku slunečního záření a tím dům ohřívala. V létě, kdy je naopak slunce vysoko, se tak neděje. Stropy jsou skládané z keramických tvárnic, schodiště jsou monolitická, konstrukce krovu je z příhradových vazníků, nosná konstrukce terasy a přístřešku s kůlnou je celodřevěná.

Rodinný dům LiberecRodinný dům Liberec Rodinný dům Liberec Rodinný dům Liberec

Co se týče architektonického pojetí stavby, byl důraz kladen na syntézu tradičního pojetí venkovského podhorského domu (sedlová střecha, podélná dispozice, dřevěné obložení fasády) a soudobého komfortu bydlení za použití současných výrazových prostředků a stavebních technologií.  Dům nemá za cíl na sebe strhávat pozornost, jen se snaží o moderní aplikaci tradičních principů a materiálů, které na dané území patří.     

Rodinný dům LiberecRodinný dům LiberecRodinný dům Liberec

 


^ nahoru

Ing.arch. Tereza Janků

+420 777 103 566 
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Bubenečská 41, 160 00 Praha 6-Bubeneč
IČO 71419811

login

 < Opište číslo: 3